Architektura Korporacyjna
Podczas gdy organizacje dla uzyskania przewagi konkurencyjnej budują złożone środowiska biznesowe i IT, dla zarządzania i kontroli architektury korporacyjnej o rosnącej kompleksowości niezbędne jest wykorzystanie dobrych praktyk w obszarze zarządzania ładem architektonicznym. Rolą ładu jest zapewnienie, że architektura korporacyjna jest zgodna z wymaganiami przepisów, pryncypiami architektonicznymi i standardami obowiązującymi w organizacji.
Przedsiębiorstwo powinno kontrolować w jaki sposób organizacja wykorzystuje technologie w obszarze badań, rozwoju i produkcji swoich towarów i usług ze względu na jej wszechobecność w całym spektrum procesów organizacji. Ład architektoniczny określa obowiązki organów zarządzających i identyfikuje usługi niezbędne do tworzenia i skutecznego zarządzania repozytorium architektury korporacyjnej
Architektura korporacyjna pozwala organizacji na planowanie inwestycji w zgodzie z przyjętą strategią i planem działań operacyjnych w kontekście biznesowym i technologii informatycznych. Pozwala ona na stosowne zwymiarowanie i efektywną realizację projektów na bazie rzetelnej informacji o architekturze, a także śledzenie zmian w każdej z domen architektonicznych.
Opracowane widoki architektoniczne dostarczają pełnej wiedzy na temat środowiska aplikacyjnego i infrastruktury, a także powiązań i zależności pomiędzy nimi oraz procesami biznesowymi. Pozwalają one na dokładną analizę wpływu, planowanie ciągłości działania oraz tworzenie planów odtworzenia IT.
Pomagamy zdefiniować optymalną strukturę repozytorium architektonicznego, które powinno dostarczyć menadżerom, architektom i kierownikom projektów całościowy obraz architektury korporacyjnej, jak również szczegółowe widoki architektoniczne. Repozytorium powinno obejmować rozwiązania, modele architektury korporacyjnej i bloki budowlane niezbędne do skutecznego podejmowania decyzji inwestycyjnych, określania kluczowych obszarów decyzyjnych, oceny wagi przedsięwzięć oraz przyszłego ich wpływu ze względu na powszechność i możliwości ponownego użycia komponentów w nich powstających.
Do oceny dojrzałości architektonicznej stosujemy powszechnie stosowaną i akceptowaną na całym świecie metodę.
Zapewnienie operacyjnych usług IT dla wszystkich użytkowników wymaga szeregu umiejętności związanych z infrastrukturą IT i aplikacjami, dla których wymagane są osoby z odpowiednim zestawem kompetencji i zachowań.
Architektura aplikacji jest to opis logicznego grupowania funkcji, które zarządzają obiektami niezbędnymi do przetwarzania informacji i wspierania celów przedsiębiorstwa.
Potencjał zagrożeń w świecie informatycznym ciągle rośnie i podlega dynamicznym zmianom. Powszechne dzisiaj możliwości łączności między ludźmi, urządzeniami i firmami stwarzają zupełnie nowe niebezpieczeństwa.