In the search for the limits of common sense

Gazeta Finansowa, 22 kwietnia 2011, Michał Wiatr, CISA
W przypadku większości przedsiębiorstw kluczowym narzędziem informatycznym jest system klasy ERP. Korzyści płynące z integracji większości procesów w ramach jednej aplikacji są nieocenione: unifikacja i standaryzacja działań, współdzielenie danych w różnych obszarach funkcjonowania organizacji, zwiększenie wydajności pracy.
Za tą kompleksowością systemów ERP kryje się jednak pewne zagrożenie. Często nabiera ono fizycznej postaci z chwilą powstania chęci objęcia jednym systemem dosłownie wszystkich obszarów działania firmy.
Obszary ograniczonej funkcjonalności
Na podstawie doświadczenia można zidentyfikować obszary, w których standardowe systemy ERP oferują ograniczoną lub niewystarczającą funkcjonalność. Często są to obszary decydujące o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw i, co mylące, intuicyjnie ich wparcie systemem ERP wydaje się jak najbardziej merytorycznie poprawne. Paradoksalnie takimi kluczowymi obszarami mogą być harmonogramowanie produkcji oraz zarządzanie magazynami. I to pomimo, że systemy klasy ERP wywodzą się z systemów MRP i MRPII dedykowanych wsparciu stricte produkcji i obrotowi materiałowemu.
W czasie rzeczywistym
W systemie ERP planowanie produkcji przebiega na stosunkowo wysokim poziomie, pozwalającym na przejście cyklu od zamówienia klienta czy też prognozy, poprzez zlecenie produkcyjne, aż do wygenerowania niezbędnych zleceń zakupowych celem uzupełnienia stanów magazynowych. System pozwala na określenie kosztorysu oraz czasu realizacji zlecenia, w każdym momencie możliwe jest prowadzenie skutecznej kontroli zapasów i transakcji dla kluczowych procesów biznesowych.
Problemy pojawiają wraz z koniecznością zarządzania pojedynczymi zleceniami, zasobami i przepływem materiałów w czasie rzeczywistym. Wówczas ujawniają się ograniczenia systemu ERP, który z zasady jest systemem ewidencyjno-transakcyjnym. W obecnych czasach rosnącej dynamiki biznesu jest to niewystarczające – pierwszoplanowego znaczenia nabierają aplikacje pozwalające sterować działaniami na bieżąco w miarę rozwoju wydarzeń.
Rozwiązania
Tam, gdzie harmonogram produkcji może zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia, należy rozważyć wdrożenie systemu klasy APS – Advanced Planning and Scheduling. Rozwiązanie takie pozwala w sposób dynamiczny tworzyć harmonogramy produkcji na podstawie szczegółowej wiedzy o operacjach do wykonania na indywidualnych maszynach w oparciu o zdefiniowaną dostępność zasobów ludzkich i materiałowych.
Analogicznie w obszarze złożonych układów logistycznych konieczne jest bazowanie na rozwiązaniach dedykowanych danemu obszarowi. Dobrym przykładem jest tutaj magazyn wysokiego składowania, gdzie bieżące sterowanie przepływem materiałów, odpowiednie planowanie wykorzystania powierzchni oraz planowanie załadunków może być źródłem poważnych obniżek kosztów oraz zadowolenia klientów.